کدام پارچه برای لباس های بچه ها در سنین متفاوت مناسب است؟ این سوالی است که در هر زمانی پرسیده می‌شود.

زمانی که یک مادر برای اولین بار تصمیم می‌گیرد برای فرزندش لباسی تهیه کند، می‌بایست به جنس آن توجه داشته باشد. معمولا پیدا کردن جنسی مناسب برای پارچه‌ی لباس کودک اولین و مهمترین مانعیست که با آن روبرو می‌شوند.

لباس‌های بسیار زیادی برای بچه‌ها وجود دارد، کت، شلوار، بلوز، شلوارک، دامن‌های کوتاه و مدل‌های بسیار دیگری که از جنس‌های مختلفی دوخته می‌شوند. برای مثال پنبه و پارچه نخی از بهترین جنس‌های لباس‌های نوزادان و کودکان است. چرا که دمای بدن کودکان را در فصول گرم و سرد به خوبی حفظ می‌کنند و علاوه بر این آزادی مورد نیاز برای دست و پا زدن و بازی کردن او را نیز فراهم می‌کند. در این مقاله نکاتی را در مورد جنس‌های مختلف پارچه برای لباس کودکان برایتان خواهم گفت. پس تا انتها همراه من باشید.

اولین و مهمترین نکته در انتخاب پارچه این است که نرم و غیر تحریک کننده باشد. برای نوزادان و بچه های بزرگتر، آسایش و ایمنی به عنوان اولویت قرار دارد. شما همچنین نمیخواهید که پارچه چسبیده یا لغزنده یا ضخیم باشد پارچه باید طوری باشد که در آن گردش هوا امکان پذیر باشد. پارچه همچنین باید در برابر بسیاری از شستشوها و بازی کردن بچه‌ها مقاومت کند و به سادگی پاره نشود مگر اینکه یک بار اتفاقی بیفتد.

بچه‌ با لباس پنبه ای

معمولا انتخاب اول برای ساخت لباس بچه‌ها پنبه است. پنبه همه‌ی معیارهایی که پیشتر گفته شد مانند جذب، گردش هوا، سطح راحتی را دارد.پنبه در محیطی بسیار سازگار با محیط زیست و بدون استفاده از مواد شیمیایی بطور طبیعی ساخته شده است.

اما رفتن به فروشگاه پارچه و پرسیدن این سوال که ” آیا جنس این لباس پنبه است” هیچ کمکی به شما نمی‌کند . انواع زیادی پنبه ( حدود ۹۰ نوع ) وجود دارد . یک فرد غیر حرفه‌ای ممکن است با خرید پارچه به ظاهر نرم که ممکن است به شدت برای لباس‌های بچه‌ها نامناسب باشد , فریب‌خورده باشد . همچنین ممکن است بعد از شستن اولیه متوجه شود که لباس از الیاف مصنوعی ساخته شده که باعث می‌شود کودک بسیار ناراحت شود .

اگر پارچه‌های مصنوعی بخرید همینطور است. آن‌ها اگرچه در ظاهر نرم به نظر می‌رسند ولی پس از شستشوی اولیه کیفیت خود را از دست می‌دهند و حتی در ظاهر هم دیگر نمی‌توانند نظر شما را جلب کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که هر پارچه‌ای را که برای بچه‌ها انتخاب میکنید قبل از دوختن و پوشیدن حتما آن را بشویید این شستشو مانند یک عملیات برای آماده سازی قبل از دوخت انجام است. به این ترتیب شما می‌توانید بسیاری از مواد شیمیایی را که احتمالا در ساخت پارچه در کارخانه مورد استفاده قرار گرفته از پارچه خارج و به حداقل برسانید.

 استفاده از پنبه و دیگر پارچه‌های مورد استفاده برای ساخت لباس کودکان از جمله مواردی است که به قوانین یک کشور بستگی دارد. به عنوان مثال در بعضی از کشورها از جمله ایالات متحده آمریکا استفاده از پنبه برای ساخت لباس خواب کودکان ممنوع است.

لباس راحتی نوزاد

۱. پنبه ریزبافت ( پارچه‌ی چمن )

این نوع پارچه‌ی سبک، پارچه‌ای 100% پنبه‌ای با تعداد زیادی نخ است که برای ساخت لباس بچه‌ها به ویژه لباس کودکان بسیار مناسب است.  این پارچه تا حدی شفاف است و ظاهرا کمی شکننده است اما در عین حال بسیار نرم است چون از یک رشته بسیار خوب ساخته شده است. 

آیا می‌دانید که شما برای بچه‌های کوچک خود نیاز به پارچه‌ای دارید که سریع خشک شود؟! با توجه به این نکته که برای نوزادان دفعات متعدد لباس عوض می‌شود پس باید لباسی باشد که پس از شستشو سریع خشک شود و این یکی از دلایلی است که مادران لباس‌های پنبه‌ای سبک را برای کودک انتخاب می‌کنند.

۲. پارچه‌ی وال (پارچه‌ی بافته شده از نخ وال با تراکم کم و بافت ساده)

این پارچه هم برای تهیه‌ی لباس‌های زیر و هم برای تهیه‌ی پیراهن و دامن بکار می‌رود. وال پارچه‌ای سبک و خنک در عین حال لطیف است. سطح زیردست این پارچه بسیار نرم است. پارچه‌ی وال هم از نوع پارچه‌ی طبیعی (با درصد پنبه‌ی بیشتر) و هم از نوع پارچه‌ی مصنوعی (با درصد الیاف پلی استر بیشتر) در بازار وجود دارد.

۳. پشم پنبه

نوعی پارچه‌ی تمام پشم کرک‌دار است که بافت آن بسته و ظریف و صاف و نرم و سطح آن مثل مخمل و کمی براق است. مورد استعمال این پارچه برای لباسهای زنانه ،مردانه و کت می‌باشد.

۴. handkerchief linen

این پارچه یک کتان بسیار نرم و ظریف است و به خاطر نرمی و قابلیت تنفس آن در تابستان بسیار مناسب است. این خواص با پوشیدن و شستن افزایش می‌یابد. این پارچه انتخابی مناسب برای ساخت لباس زیر و لباس غسل تعمید است.

۵. موصلین (نوعی پارچه‌ی ارزان قسمت پنبه‌ای) چیت موصلی

این نوع پارچه پنبه‌ای در بسیاری از وزن‌های مختلف موجود است –از بسیار نازک تا حدی متراکم و حتی درشت-. دسته‌ی نازک برای لباس‌های کودک بسیار عالی است زیرا پارچه‌ای با قابلیت تنفس بیشتر از این نخواهید داشت، که 100% پنبه است. این پارچه برای آستر مناسب است.

Gauze یک پارچه‌ی چیت پنبه‌ای است که اندکی چروکیده است.Gauze یک پارچه‌ی نازک با بافت باز است و بسیار قابل تنفس است.

۶. باتیست( نوعی پارچه‌ی لطیف)

باتیست یک نوع پارچه‌ی پنبه‌ای باز است که بسیار نرم است.ولی مانند پارچه‌ی وال یا چمن شفاف نیست. این پارچه در مقایسه با سایر پارچه‌های پنبه‌ای بسیار بادوام و در عین حال بسیار راحت است. پارچه‌ی باتیست با سبکی،ظرافت و نازکی و عبور نور از آن شناخته می‌شود. این پارچه به دلیل ویژگی‌هایی که دارد برای لباس نوزاد و لباس زیر زنانه مناسب است.

۷. پارچه‌ی پنبه‌ای سوزن دوزی شده یا گلدوزی شده

پارچه گلدوزی شده

هیچ چیز زیباتر از گلدوزی روی پارچه نیست. آیا این عالی نیست که شما با پارچه‌ای پنبه‌ای، پارچه‌ای گلدوزی شده دریافت کنید؟! این نوع پارچه برای لباس کودکان و لباس شب مناسب هستند.

کفش نوزاد پنبه ای

۸. پارچه‌ی کشباف ژرسه

این نوع پارچه به دلیل ویژگی تنفس و نرم بودن، پارچه‌ی مورد علاقه برای لباس کودکان است. یکی دیگر از مزیت‌های لباس‌های کشباف این است که پارچه‌ی کشباف خاصیت کشسانی دارد. کشبافی بسیار سازگار با حرکات ثابت بدن و رشد است. سایر پارچه‌های کشباف مناسب برای لباس کودکان عبارتند از: اینترلوک، پارچه‌ی دوبافتی( بافت دوبل)، اسپنداکس پنبه. 

۹. پشم

پارچه از جنس پشم گوسفند و جانوارن دیگر انتخاب خوبی برای لباس زمستانی بچه‌ها است. پشم گوسفند به عنوان یک جایگزین برای پشم استفاده می‌شود. این نوع پشم مرطوب است و بدن را گرم نگه می‌دارد. برخلاف پشم(فیبر شیمیایی)، نگهداری پشم گوسفند آسان‌تر است زیرا قابل شستشو است و سریع خشک می‌شود. پتو و یا ژاکت بچه را با پشم گوسفند بسازید.

۱۰. پارچه‌های ابریشمی

این یک نوع جدید از پارچه است که بسیار نرم و غیر آلرژیک است. برای بچه‌هایی که پوست بسیار حساس دارند، این یک انتخاب عالی است.

۱۱. پارچه‌های پایل/ خواب

لباس‌های حوله‌‌ای از دسته‌ی پارچه‌های پایل هستند. شما می‌توانید از این پارچه‌ی بسیار جذاب برای ساخت ردا( لباس بلند)، کهنه‌ی بچه و غیره استفاده کنید. پارچه‌های مناسب دیگر عبارتند از: مخمل کبریتی، پارچه‌ی دنیم، فلانل(نوعی پارچه‌ی پشمی)، مخمل نخی، مخمل کلاهی(نمد ویژه‌ی کلاه).

۱۲. ریون بامبو

مواد بامبو از فیبر فوق‌العاده نرم و بادوام است که از سلولز گرفتته شده از گیاهان بامبو ساخته شده است. این فرآیندی ارگانیک است و خواص غیرآلرژیک آن باعث می‌شود که انتخاب این پارچه توسط پدر و مادران آگاه بیش از دیگران باشد. این پارچه برای پوست‌های حساس بسیار عالی است و تنظیم کننده‌ی حرارتی است به این معنا که حرارت خود را با درجه حرارت بدن کودک تنظیم می‌کند و بدن بسیار داغ می‌شود.

۱۳. پارچه‌های ضد آب

اگر به دنبال پارچه‌ای برای ساخت پوشک، پتو، پدهای قابل شستشو، شلوار ورزشی، کیسه‌ی خواب و پیشبند بچه هستید، نیاز به پارچه‌ای دارید که ضدآب باشد. برای این کار شما می‌توانید پلی‌استری که در خارج از پوشک پارچه‌ای و پوشش‌های پوشک مورد استفاده قرار می‌گیرد، لباس‌های تری با پشتیبانی وینیل را بخرید. مطمئن شوید لباس‌هایی که شما خریداری می‌کنید قابل تنفس و مقاوم در برابر آب است.

ممکن است پارچه‌های چاپ شده‌ی زیبا در بافت پلی‌استر و یا پولک‌دوزی شده و همچنین اضافه کردن چیزهایی مانند تور مصنوعی و دامن چین‌دار، وسوه کننده باشد اما قبل از اینکه پول را از کیفت درآوری اول در مورد بچه‌هات فکر کن!

به یاد داشته باشید که پوست کودک بسیار ظریف است و او اهمیتی نمی‌دهد که لباسی که به تن دارد ، برای دیگران خیره‌کننده است – کودک فقط یک لباس راحت می‌خواهد که بتواند در آن بدود ، آزاد به عنوان یک پرنده . پارچه‌ای که انتخاب می‌کنید ، راهی طولانی برای این است که او این احساس را داشته باشد . پس بهتر است به جای اینکه توسط تیپ مصنوعی که نسبتا ً زیبا است ، وسوسه شوید به راحتی او فکر کنید.

پارچه ضدآب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *