وقتی فرزندتان به دنیا می‌آید، با کوهی از هدایا مواجه می‌شوید که برایتان آورده‌اند. شما فقط به چشم‌های نوزاد نگاه می‌کنید، زمانی که از خواب بیدار می‌شود و به دنبال شما می‌گردد. احتمالا از همان ابتدا احساس آزار دهنده‌ای داشته باشید نسبت به اینکه بعضی از ملزومات یا لباس‌ها را برای نوزادتان تهیه نکردید و در کمد او تنها چند مدل وجود دارد که اصلا کافی به نظر نمی‌رسد. حتی ممکن است فکر کنید همه چیز را برای فرزندتان گرفته‌اید، البته بدانید که شاید بعضی ملزومات ساده به نظر برسند، اما به راحتی می‌توان آنها را فراموش کرد.
در اینجا لیستی از ملزومات مخصوص نوزاد را برایتان آماده کرده‌ام که هر مادری در ابتدای تولد فرزندش باید آنها را داشته باشد. همچنین نکاتی را هم در مورد آنها خواهم گفت. پس با من همراه باشید.

کیمونو

علاوه بر ظاهر فوق‌العاده زیبایی که کیمونوها دارند، با توجه به شل و نرم بودنشان، به کودک اجازه می‌دهند خیلی راحت در لباسش دست و پا بزند و لباس هم تماس با بند ناف نوزاد را که بسیار حساس است، به حداقل می‌رساند. در حالی که معمولا شما به لباس‌هایی علاقه دارید که روی سر کودک کشیده نشوند و در عین حال پوشش خوبی داشته باشند، کیمونو دقیقا همین مورد را فراهم کرده است و می‌تواند به سادگی باز و بسته شود و روی بدن نوزاد کشیده نشود. تیپ‌های سبک کیمونو معمولا در حالت‌های آستین کوتاه و آستین بلند دوخته می‌شوند و می‌توانند به عنوان یک ژاکت برای پوشش بیشتر روی بادی سوییت قرار گیرد.

بادی سوییت

بادی سوییت‌ها در واقع نوعی پیراهن یا لباس کامل سرهمی هستند. از آنها به هر شکلی می‌توان استفاده کرد و این آزادی هم برای مادر وجود دارد و هم برای نوراد. حتما لازم است که بادی سوییت را در کمد فرزندتان داشته باشید، به همان میزان که برای او لباس تهیه کردید. آنها معمولا سایز بندی‌های متفاوتی دارند و بهتر است چند سایز برای کودکتان داشته باشید تا با بزرگ شدن او، لباس‌هایش همچنان اندازه او باشند. کودک به سرعت رشد می‌کند و این نکته مهمی است که لباس‌های زیادی با سایزهای مختلف برای او تهیه کنید.
به علاوه اینکه معمولا یک نوزاد در روز چهار یا پنج بار نیاز به تعویض پوشک دارد و اگر لباس او در هر بار کثیف شود، بهتر است تعدادی لباس در دسترس داشته باشید تا آن را عوض کنید. تعداد کم قطعا خوب نخواهد بود.
معمولا بادی سوییت‌ها طرح‌های مختلفی دارند و با توجه به الگوی دوخت آنها، ممکن است از پای کودک یا گردنش به تن او برود. اما به یاد داشته باشید که پوشک معمولا حجم پای کودک را خیلی بزرگ می‌کند. پس سعی کنید به دنبال بادی سوییت‌های با طرح پاکتی باشید. در این مدل شما باید لباس را از گردن نوزاد به سمت پایین حرکت دهید، نه اینکه از پاهای او به بالا بکشید.

کلاه

آیا فکر می‌کنید که یک کودک در فصل تابستان به کلاه نیاز ندارد؟ کلاه یکی از مهم‌ترین پوشش‌های نوزاد است و به همین دلیل پرستاران، قبل از اینکه حتی پوشک را تن نوزاد بکنند، کلاهی را روی سر او می‌گذارند. از آنجا که نوزادان به سادگی سرما می‌خورند، کلاه یک پوشش عالی برای تنظیم دمای بدن آنهاست تا از مریضی جلوگیری کند. سعی کنید حتما یک کلاه را همیشه در کیف یا ماشین خود داشته باشید تا همیشه برای شرایط مختلف آب و هوا آماده باشید. بعضی از کلاه‌ها سری باز دارند و باید آن را خودتان گره بزنید که این می‌تواند با توجه به رشد بسیار سریع کودک، کمک کند تا مدت بیشتری از همان کلاه استفاده کند.

جوراب نوزاد

جوراب نیز همانند کلاه یکی از وسایل بسیار مهم برای کنترل دمای بدن نوزاد است. صرف نظر از اینکه کودک در چه ماهی به دنیا آمده است، بهتر است همیشه چند جفت جوراب همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز پاهای کودک را گرم کنند. معمولا سرما از طریق پاهای یک نوزاد خیلی سریع به تمام بدن او منتقل می‌شود. علاوه بر این جوراب می‌تواند با هر لباسی مورد استفاده قرار گیرد، چه یک بادی سوییت باشد و چه یک سویشرت ورزشی. البته به الاستیکی بودن جوراب توجه ویژه‌ای داشته باشید، چرا که نوزاد معمولا زیاد لگد می‌زند یا حالت پای خود را تغییر می‌دهد. به عنوان آخرین نکته، سعی کنید چند عدد جوراب از هر طرح و مدل بخرید تا در مواقع اضطراری به مشکل نخورید. به هر حال پیدا کردن یک الگوی مشابه از یک جوراب کوچک بسیار سخت خواهد بود.

لباس خواب

لباس خواب، پیژامه، فوتی؛ ممکن است شما آنها را به هر اسمی بشناسید. این نوع لباس راحت‌ترین شرایط را برای خواب نوزادان فراهم می‌کند. لباس‌های خواب معمولا هم کودک را راحت می‌گذارند تا دست و پا زده و بازی کند و هم او را در خارج یا داخل منزل گرم نگه می‌دارند. همچنین تعویض پوشک نیز با استفاده از آنها بسیار آسان است. نیازی نیست حتما تعداد بسیار زیادی از آنها را تهیه کنید، چرا که نهایتا روزی یک بار نیاز به تعویضشان داشته باشید.

شلوار کودک

شلوارهای کودک واقعا نرم، راحت و همه کاره هستند. آنها برای پیاده روی نوزاد در روروئک یا هنگامی که مشغول یادگیری راه رفتن هستند، عالی خواهند بود. معمولا برای ست کردن آنها با سایر لباس‌ها، راه‌های زیادی وجود دارد. برای مثال می‌توانید آن را با یک کیمونو ست کنید یا در کنار یک پیراهن بپوشید. سعی کنید به دنبال شلوارهایی با جنس پارچه نرم و سبک، مثل پنبه باشید تا کودک در آن احساس راحتی داشته باشد.

رامپر

رامپرها معمولا یقه‌ای باز داشته و آستین و شلوار ندارند و از قسمت لگن به کودک بسته می‌شوند و همچنین برای تعویض پوشک نیز بسیار عالی هستند.با توجه به اینکه آنها پوشش کمتری دارند، برای مد کردن یا استفاده در هوای گرم و همچنین در جمع‌های خانوادگی یا هنگام عکاسی، بسیار خوب هستند. معمولا جنسی نرم و راحت دارند و کودک در آنها احساس راحتی می‌کند و می‌تواند آزادانه دست و پا بزند.

شلوارک نوزادی

شلوارک‌ها معمولا گشادتر از شلوارها هستند و برای همین احساس راحتی بیشتری را برای نوزاد فراهم می‌کنند. صرف نظر از اینکه نوزاد شما دختر است یا پسر، می‌توانید از این شلوارک‌ها برای او استفاده کنید. البته بعضی از والدین برای زیبایی بیشتر، آن را با دیگر لباس‌ها ست می‌کنند. برای مثال می‌توانید آن را در کنار یک کیمونو یا یک پیراهن استفاده کنید. شلوارک‌ها در روزهای سرد یا گرم، به همراه بادی سوییت‌ها قابل استفاده هستند. اگر نوزاد شما دختر است، به یاد داشته باشید که نیاز نیست الزاما آن را با یک لباس دیگر ست کنید.

عینک آفتابی نوزاد

عینک‌های آفتابی مخصوص نوزادان، نه تنها از آنها در برابر آفتاب، بلکه در برابر سایه نیز محافظت می‌کند. چرا که در سایه نیز اشعه‌های قوی خورشید ممکن است برای چشم کودک مضر باشند. به عینک‌هایی توجه کنید که 100 درصد محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را ارائه می‌دهند. سعی کنید عینک را قبل از بیرون بردن نوزاد، روی چشمانش قرار دهید. به یاد داشته باشید که عینک‌های آفتابی تنها مخصوص زمستان یا تابستان نیستند و می‌توانید از آنها در تمام فصول و در هر شرایط نوری برای نوزادتان استفاده کنید.

علاقه‌مند شدید؟ می تونید همه لباس ها را اینجا خریداری کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *